Usuwanie zmarszczek mimicznych

Toksyna botulinowa - powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny - neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami. Substancja blokuje tzw. synapsy nerwowo-mięśniowe przez co mięśnie rozluźniają się i zmarszczki wygładzają się. Ten proces wykorzystano w medycynie estetycznej do profilaktyki i usuwania zmarszczek mimicznych twarzy.

Preparaty toksyny botulinowej wykorzystywane w medycynie są produkowane laboratoryjnie z wyizolowanych szczepów bakterii, oczyszczane i pakowane próżniowo w ściśle odmierzonych dawkach. Botox z powodzeniem jest wykorzystywany w różnych obszarach medycyny.

Najczęściej używane preparaty toksyny botulinowej to BOTOX (firmy Allergan) i DYSPORT (firmy Ipsen)


Wskazania

Zabiegi z zastosowaniem preparatu przeznaczone są głównie dla osób, które pragną wyeliminować problem zmarszczek, głównie mimicznych. Ten rodzaj zmian może pojawić się już w bardzo młodym wieku, gdyż związane jest to ze spowolnionym działaniem fibroblastów po 26 roku życia oraz żywą mimiką twarzy. Toksyna botulinowa powoduje delikatny paraliż mięśni twarzy, ograniczając ich wpływ na zmiany skóry. Stosowanie preparatów z botoxem stanowi profilaktykę i rodzaj przyczynowej terapii. Stosowana jest w likwidowaniu bruzd:

 • między brwiami (zmarszczki "lwie", okolica gładzizny czoła)
 • poprzecznych czoła
 • wokół oczu (kurze łapki)
 • innych: powieki dolnej, wokół ust, na brodzie, szyi

Przebieg zabiegu

Substancja zostaje poddana poprzez miejscową iniekcję z użyciem jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą. Zależnie od ilości poddawanych kuracji miejsc (punktów iniekcji) czas trwania może wynieść od 15 do 20 minut. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Delikatne uczucie dyskomfortu może pojawić się podczas wprowadzania igły w skórę.


Po zabiegu

W rezultacie zabiegu głębokie zmarszczki ulegają spłyceniu zaś płytkie likwidacji. Zmiany stają się widoczne dopiero po 3-5 dniach od zabiegu, zaś pełny rezultat staje się zauważalny dopiero po 10-14 dniach. Skutki zabiegu utrzymują się do 4-6 miesięcy, co uzależnione jest od indywidualnych uwarunkowań. Po upływie tego czasu zostaje powoli przywrócona ponownie pierwotna mimika twarzy, zaś po całkowitym ustąpieniu działania substancji, należy zabieg powtórzyć.

Oczywiście można zrezygnować z dalszych powtórzeń. Niekiedy przerwa w ciągu takich zabiegów może być wywołana z niezależnych od nas przyczyn. Nie należy się obawiać, że nasze starania i inwestycja w poprawę wyglądu została zaprzepaszczona. Już na jednym takim zabiegu skóra zdecydowanie korzysta. Wyraźnie zmniejsza się widoczność zmarszczek, a skóra przez okres działania toksyny botulinowej odpoczywa - uwolniona jest od wykonywania ruchów mimicznych.

Cała procedura terapii odbywa się w warunkach laboratoryjnych i nie wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań diagnostycznych . Nie jest również konieczna długa rekonwalescencja - pacjent może od razu po zabiegu powrócić do codziennych czynności.


Przeciwwskazania

1. bezwzględne:

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
 • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
 • przyjmowanie takich leków, jak: antybiotyki aminoglikozydowe (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.)
 • miejscowe stany zapalne skóry (bakteryjnie- ropne, wirusowe- np. opryszczka)
 • ciąża, okres laktacji

2. względne:

 • zaburzenia krzepnięcia
 • przyjmowanie preparatów przeciwzakrzepowych (np. Acard)

Działania niepożądane

 • uczucie bólu bądź dyskomfortu w momencie iniekcji,
 • niewielkie krwiaki, pojawiające się w miejscu wstrzyknięcia (gdy igła natrafi na małe naczynie krwionośne);
 • przejściowy obrzęk niewielkich rozmiarów z pojawieniem się delikatnego mrowienia w miejscu iniekcji

Uwaga:
Niepożądane skutki uboczne mają charakter przemijający. W zdecydowanej większości przypadków ustępują po kilku minutach - maksymalnie kilku dniach ( w zależności od organizmu). Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do obowiązków zawodowych i domowych.


Postępowanie po zabiegu

 • należy unikać schylania głowy trwającego przez 4-5 godzin
 • nie należy spożywać alkoholu do końca dnia
 • nie należy korzystać z sauny, solarium

Powtarzanie zabiegów
Kolejną wizytę można zaplanować na 6-8 miesięcy po pierwszym zabiegu. Z doświadczenia wiemy, że jest to zabieg chętnie powtarzany z uwagi na szybkie i widoczne efekty oraz stosunkowo dużą trwałość utrzymywania się rezultatów.

Przed

Po

 

Przed

Po

 

Przed

Po

Derma Clinic
Jana Kasprowicza 119 A
01-949 Warszawa

pon. - pt.
9:00 - 21:00
sob.
10:00 - 16:00